S čím Vám může pomoci porodní asistentka po porodu?

Jak se vlastně nazýváme?

Název profese „porodní asistentka“ si prošel za svojí historii na našem území celkem třemi pojmenováními. Do roku 1928 platil zažitý název Porodní bába, poté došlo k přejmenování na Porodní asistentka a to až do roku 1965. V tomto roce se naše profese přejmenovala na Ženskou sestru. Toto platilo až do roku 1993, od kdy se opět ustálil název Porodní asistentka. Co si myslíte Vy, vystihuje tento název profese pole působnosti, na kterém se porodní asistentky pohybují?

 

Je veliká škoda, že spousta lidí si myslí, že porodní asistentka pomáhá ženám většinou jen v souvislosti s porody. Ale není tomu tak J. Porodní asistentka pomáhá všem ženám v jakémkoli věku – od děvčátek po starší dámy! Jsme plně školené být ženám na blízku, kdykoli nás potřebují. Můžeme pracovat v nemocnicích, porodnicích, ale také soukromě a také se pohybujeme v komunitním prostředí. To je mně nejmilejší 🙂

Proč mnoho žen neví, že se po porodu mohou obrátit na  SVOJÍ porodní asistentku?

Představte si, že máte SVOJÍ vlastní porodní asistentku. Ženu, která je Vám sympatická, zná Váš život a Vaší rodinu. Dokáže Vás podpořit, nasměrovat Vás, inspirovat Vás…častokráte Vám rozumí i beze slov, nehodnotí Vás a nikam Vás nemanipuluje. S porodní asistentkou byste mohla být v kontaktu ještě třeba než otěhotníte, v těhotenství, při porodu a také po porodu… no nebylo by to skvělé? Mnoho žen by přestalo mít z cesty mateřstvím strach, protože by věděly, že na to nejsou nikdy samy 🙂

Proč ale dnes tak málo žen hledá SVOJÍ vlastní porodní asistentku? Jednoduše proto, že jsme zapomněly, že tady porodní asistentky jsou. Často si je spojujeme jen s prací v nemocnicích. Ale není tomu tak! Nebojte se zkusit si najít svojí vlastní porodní asistentku, uvidíte, že nebudete litovat. Zkuste se porozhlédnout třeba na mapě soukromých porodních asistentek na stránkách Unie porodních asistentek.

S  čím Vám může porodní asistentka pomoci po porodu?

Porodní asistentka je kvalifikovaný zdravotník, který se orientuje na podporu zdraví především žen. Ale v komunitním prostředí po porodu máme na starost také podporu zdraví novorozenců a malých dětí a rodin, potažmo komunit, kde žena a dítě žijí. S čím konkrétně Vám porodní asistentky tedy mohou poradit a pomoci?

  • Pomohou Vám adaptovat se na novou roli matky a přitom nezapomínat také na svojí roli ženy.
  • Poradí Vám, jak pomocí jemných technik a přírodních produktů (aromaterapie, homeopatie, bylinky atd.) podpořit Vaše zdraví.
  • Poradí Vám, jak upravit životní styl po porodu.
  • Poradí Vám, jak si uspořádat čas během dne, aby tam byla i chvilka pro odpočinek a také pro plnění Vašich aktivit a snů…
  • Poradí Vám, jak obnovit sexuální život po porodu.
  • Podpoří Vás při kojení.
  • Podpoří Vás v kontaktním rodičovství a pomohou Vám nastavit se na hlas Vašich instinktů v péči o dítě.
  • Mohou Vás inspirovat v oblastech spojení se svým ženstvím a také Vám například mohou pomoci uspořádat ceremoniál uctění matky.
  • Jistě se ještě najdou i jiné oblasti, ve kterých Vás porodní asistentky podpoří a pomohou Vám … už máte tu svojí porodní asistentku?

Eva Hendrych Lorenzová
Jsem porodní asistentka a již několik let se věnuji podpoře žen na jejich cestě mateřstvím. V projektu Obejmutí po porodu se snažím ženám ukazovat, jak být maminkami, ale přitom neztratit sebe samotné. A jak mě napadlo založit Obejmutí po porodu? Více se dočtete tady>>
Komentáře